html_5 Krydstogtgæster slår ny dagsrekord i Skagen i da
Back
Mobil-stor 1
24.05.2023 | Af: Michael Frederiksen

Krydstogtgæster slår ny dagsrekord i Skagen i dag

5.995 krydstogtgæster ankom onsdag morgen til Skagen. Det er ny dagsrekord, når det gælder krydstogtturismen i Skagen.

Artikelbanner 1

- Jeg er meget glad, udtaler Cruise Manager Anne Sofie Rønne, Cruise Skagen Denmark, til Kanal Frederikshavn.

To krydstogtskibe anløb Skagen i morges. AIDAnova havde 5.088 passagerer med til Skagen, mens der var 907 på Viking Jupiter.

Faktisk ankom en tredje krydstogtskib til Skagen i morges, men det var udelukkende for at aflevere en alvorligt syg passager, der blev hentet i lægehelikopter.

- Det var en yderst travl morgen, fortæller Anne Sofie Rønne.

Der er 65 anløb i Skagen i år. Det er ny rekord. I 2024 er der indtil videre 61 anløb, mens tallet i 2025 foreløbig er 43.

Krigen i Ukraine er en væsentlig årsag til, at interessen for at besøge Skagen er stigende. AIDAnova, som er i Skagen i dag, plejer at sejle til Skt. Petersborg i Rusland. Da det ikke længere er muligt, blev Skagen sidste år tilføjet som et nyt stop på ruten.

AIDAnova kommer til Skagen 13 gange i år. Første gang i dag og sidste gang tirsdag 7. november.

AIDAnova ejes af Aida Cruises, som hører under Carneval Group, ét af verdens absolut største krydstogt-rederier.

- Vi er vant til, at det er målgruppen 50+, som kommer til Skagen, men AIDAnova har også meget unge gæster med - faktisk både babyer og børn, fortæller Anne Sofie Rønne.

Det er primært tyske gæster, som sejler med AIDAnova.

Cruise Skagen Denmark noterer med tilfredshed, at krydstogtskibene igen er fyldt op, så det rammer niveauet i 2019. Det vil sige, at cirka 90 procent af kapaciteten er udnyttet. I første halvdel af 2022 var tallet typisk kun 50 procent.


Artikelbanner 2

Flere nyheder

  • Mobil-lille 1
  • Mobil-lille 2
  • Artikelbanner 5
  • Mobil-lille 3
  • Mobil-lille 4